Zwiększ rozmiar czcionki Domyślny  rozmiar czcionki Zmniejsz rozmiar czcionki
Home Wydarzenia Two Stories – Dwie Opowieści

Two Stories – Dwie Opowieści

Email Drukuj PDF

Oficjalne rozpoczęcie wystawy pt 'Two Stories' miało miejsce 13 kwietnia w Exeter County Hall. Jest to wystawa opowiadająca o Polakach za czasów i po II wojnie światowej żyjących w Wielkiej Brytanii jak i także o Polakach żyjących teraz. Poruszającym jest fakt, ze wystawa została zorganizowana przez Susan Young – angielską panią fotograf, którą zainspirowała do wystawy historia Polki Haliny, która w wieku 15 lat została aresztowana we wschodniej Polsce i skazanana na lata ciężkiej pracy w rosyjskich łagrach. Jej historia ostatecznie zaprowadziła ją do Wielkiej Brytanii gdzie się osiedliła i żyje do dziś.

Wystawa prezentuje zdjęcia obozu Stover (Ilford Park, k. Newton Abbot), który był ostatnim polskim obozem w Wielkiej Brytanii i który został zburzony w zeszłym roku.

Otwarcie wystawy było przejmujące, gdyż była okazja do rozmowy z osobami które żyły w ‘Stover camp’. Oglądając zdjęcia można było usłyszeć historie z nimi związane. Niestety obóz został zniszczony i wszystkie pamiątki jakie po nim pozostały upamiętniające naszych rodaków, w pewien sposób zapomnianych i wspomnianych dzisiaj na nowo poprzez wystawę można dzięki Susan Young obejrzeć.

Autorka za cel wystawy postawiła sobie przybliżenie Brytyjczykom prawdy o Polsce i roli Wielkiej Brytanii w jej upadku. Roli ‘wujka Zwiazku Radzieckiego’, z którym lepiej było zostać w przyjaznych stosunkach i milczeć na temat zapomnianej Polski i holokauście.

Wystawa będzie gościc w Devon do lutego 2011.  i będzie prezentowana zarówno w galeriach, bibliotekach i muzeach. Szczegóły dotyczące wystawy na stronie Susan Young www.twostoriesexhibition.org.uk , oraz dokładne daty i miejsca wystawy http://www.twostoriesexhibition.org.uk/section383254.html

 

Evi

 

Poniżej fotoreportaż z otwarcia wystawy:   
     
     
     
     

Komentarze

Please login to post comments or replies.
 

Reklama

T&R Car Service

Problem z samochodem?
Czas na przegląd?
Potrzebujesz wymienić opony?
Zależy Ci na czasie?Zadzwoń do nas:

Tomek 07871 487 619
Robert 07864 707 759

www.exetercarservices.co.uk

Unit 17, City Industrial Estate

EX2 8DD, Exeter


.

Wyróżnione fotoogłoszenia