Zwiększ rozmiar czcionki Domyślny  rozmiar czcionki Zmniejsz rozmiar czcionki
Home Wydarzenia Coldplay na zamkowym dworze

Coldplay na zamkowym dworze

Email Drukuj PDF

 

Taka wieść niesie się szybko, więc zbyteczna była wielomiesięczna promocja. Kilka tygodni temu gruchnęło, że przodujący Coldplay’owi Chris Martin chce wystąpić w swojej rodzimej miejscowości i ściąga resztę swoich coldplayowych chłopaków, żeby zagrać intymny koncert na exeterskim zamku. Wszystko wydarzy się 19 grudnia. To rzecz raczej niespotykana w środowisku muzycznym – zazwyczaj kapele urządzają ‘dyskretne koncerty’ dla fan-clubów lub dla prasy przed rozpoczęciem dużej trasy koncertowej. Tym razem chodzi o charytatywną zbiórkę pieniędzy na Mencap www.mencap.org.uk - fundację zajmującą się pomocą ludziom z trudnościami w uczeniu się, ich rodzinom i opiekunom. Koncert będzie prowadziła ambasador Mencap-u, a zarazem naczelny żeński DJ programu BBC Radio 1 - Jo Whiley. Siostra Jo - Frances cierpi na ten rodzaj przypadłości, zaangażowanie prezenterki nie jest więc przypadkowe. 

Sam koncert odbywający się w ramach Little Nosie Sessions www.littlenoisesessions.org.uk/ uświetni również występ Lily Allen i La Roux, która ostatnimi czasy zawojowała listy przebojów tudzież parkiety dyskotek. Wszystko to w bożonarodzeniowej oprawie na dziedzińcu jakże skromnego exeterskiego zamku http://www.exetercastle.co.uk/ Magii na pewno nie zabraknie.

Sekretne Little Nosie Sessions organizowane przez Mencap, są najczęściej akustycznymi koncertami, odbywającymi się w specyficznych miejscach, jak np. ostatnio w kaplicy The Union Chapel w Islington w północym Londynie. W historii koncertów LNS grali już m.in. U2, Razorlight, David Gray, Kasabian. Gitary elektryczne zamienione zostają na akustyczne, pałki do perkusji miotełkami,a wszystko po to, żeby dzwięk nie przekraczał granicy 85dB - ustalanej prawnie przez lokalne władze w miejscach zabytkowych, jakim jest i exeterski zamek. Przez tutejszą gazetę przetoczyła się niedawno burza, kiedy to City Council wydając ten nakaz, został oskarżony o próby storpedowania show. Intymność i skromność tych koncertów sama jednak wydaje się narzucać taką specyfikę wykonywania muzyki.

Występ będzie mogło obserwować jedynie 500 szczęśliwców. Żeby dostać bilety, trzeba było przejść przez tor przeszkód niczym w eliminajach do szkoły pożarniczej: zarejestrować się na stronie LNS w odpowiednim czasie, zapłacic 6£ subskrybcji a następnie pojawić się ponownie na tej stronie o godz. 4tej 08.12.09, żeby zakupic bilet za 50£ na fundacje Mencap. Tym, którym się nie powiedzie, mogą spróbować w czwartek 10 grudnia w sklepie muzycznym HMV Exeter i w końcu, tym razem już bez rejestracji 11 grudnia od godz. 9.30 rano ponownie na stronie www.littlenoisesessions.org.uk albo www.hmv.com

Sam zespół pracuje obecnie nad nowym albumem nagrywanym w jednym z londyńskich kościołów przy współpracy z Brian’em Eno. Płyta ujrzeć ma świato dzienne w 2010 roku. Co by nie mówic o Coldplay i reszcie wykonawców a w zasadzie wykonawczyń, koncert jaki zdecydowali się zagrać będzie najważniejszym wydarzeniem muzycznym i chyba kulturowym tego roku w Exeter.

W jednym z wywiadów Martin powiedział: "Nie sądzę, żeby był lepszy sposób na ukończenie dekady" (tłum. własne, autor). Biorąc pod uwagę, że przyjeżdza do swojego rodzinnego miasta pierwszy raz od 2000 roku, słowa te mają dla niego pewnie głębszy, a dla nas -dodajmy- nieskromny wymiar. Miejmy nadzieję, że szykuje coś fajnego:)

 

Montoya

P.S. Rycina ze zdjęcia tytułowego jest autentyczną ryciną przedstawiającą zamek w Exeter tak jak wyglądał on w XIV wieku. No może poza tą nieudolnie dosztukowaną przeze mnie flagą Coldplay...

 

Komentarze

ukasz
0
 
 
Juz widze te tlumy Coldplayowcow na High Street. Co do flagi, to widze ze Pan redaktor opanowal juz Painta :).
Please login to post comments or replies.
 

Reklama

T&R Car Service

Problem z samochodem?
Czas na przegląd?
Potrzebujesz wymienić opony?
Zależy Ci na czasie?Zadzwoń do nas:

Tomek 07871 487 619
Robert 07864 707 759

www.exetercarservices.co.uk

Unit 17, City Industrial Estate

EX2 8DD, Exeter


.

Wyróżnione fotoogłoszenia