Zwiększ rozmiar czcionki Domyślny  rozmiar czcionki Zmniejsz rozmiar czcionki
Home Poradnik Samochód w UK

Samochód w UK

Email Drukuj PDF
Kupno samochodu
Samochód można kupić na dwa sposoby: albo z salonu (nowy lub używany), albo też od osoby prywatnej. W tym pierwszym przypadku procedura jest niemal automatyczna -wystarczy wpłacić wymaganą kwotę (lub przedstawić dokumenty kredytowe), a salon samochodowy zajmie się resztą. Kupno samochodu od osoby prywatnej wiąże się z wypełnieniem różnych dokumentów. Najważniejszym jest V5 - jest to dowód rejestracyjny wozu. Dokument ten jest wówczas rozcinany na pół: część pierwsza jest wysyłana do DYLA (brytyjski urząd odpowiedzialny za prawa jazdy i dokumenty rejestracyjne), część druga (odcinek V5C) służy nowemu posiadaczowi jako tymczasowy dowód rejestracyjny do czasu, kiedy DVLA przyśle nowy dowód rejestracyjny.

Jak znaleźć odpowiedni samochód?
Wybór odpowiedniego samochodu wiąże się z rozważeniem wielu czynników: oczywiście cena samego auta, cena ubezpieczenia, zużycie paliwa, itd. Pewne informacje na ten temat można znaleźć np. w Parkers Guide.
Salony samochodowe (Car Trade Centres)
Salony reklamują się najczęściej w takich gazetach jak np. Autoexchange, które są nieodpłatnie dostępne np. w dużych supermarketach (Tesco), jak również w internecie: www.autoexchange.co.uk. Można się, więc stosunkowo łatwo zorientować w cenach.
Bez względu na to, gdzie kupujemy samochód ZAWSZE należy go dokładnie sprawdzić. Należy znać historię samochodu (np. czy był po wypadku), ilu miał właścicieli, czy był serwisowany regularnie, (czyli co 10-15 tyś. mil), czy przeszedł badania techniczne (tzw. MOT), itd. Normalnym jest, że niektórzy ludzie będą próbować ukryć ewentualne usterki, dlatego też dobrze jest przetestować auto na różne sposoby podane np. w: www.parkers.co.uk.
Zapłatę za samochód najlepiej zrealizować czekiem lub przelewem bankowym można też zapłacić gotówką. Aby zrealizować przelew najlepiej jest pójść do banku wraz ze sprzedawcą i dokonać tego przy nim.

Ubezpieczenie
Firmy ubezpieczeniowe, podobnie jak w Polsce, wyceniają samochód na podstawie jego wartości rynkowej, pojemności silnika, jak również zainstalowanych zabezpieczeń antywłamaniowych. Są 22 grupy: grupa 1 odpowiada najmniejszemu i najtańszemu samochodowi, a grupa 22 to Ferrari. Zazwyczaj można znaleźć bardzo dobry samochód w grupie 5. Auta z grup powyżej 10 są bardzo drogie i istnieje spore ryzyko, że zostaną skradzione.
Firmy ubezpieczeniowe nie kwapią się zbytnio z wypłatą odszkodowań powypadkowych i preferują kierowców posiadających brytyjskie prawo jazdy, ponieważ mogą sprawdzić czy kierowca jest dobry (poprzez system punktów karnych). Niemniej jednak prawa jazdy z krajów Unii Europejskiej są akceptowane bez dodatkowych opłat. W chwili obecnej najtańsze ubezpieczenia oferują Tesco oraz Egg. Dla przykładu: w Tesco ubezpieczenie Opla Astry z grupy 5 kosztuje ok. 500 funtów rocznie, podczas gdy w The AA życzy sobie za podobny samochód aż 1400 funtów. Zawsze warto zajrzeć na stronę internetową danego ubezpieczyciela, ponieważ często jest tam kalkulator pozwalający oszacować wysokość ubezpieczenia.
Od 1 maja 2004 r. zielona karta nie jest dokumentem obowiązkowym przy wyjeździe samochodem do krajów UE i EOG nadal może ona jednak służyć jako międzynarodowy dowód ubezpieczenia, który, w razie wypadku, ułatwia uzyskanie odszkodowania.

Podatek drogowy (Road Tax)
Po otrzymaniu pocztą certyfikatu ubezpieczeniowego należy udać się na pocztę i opłacić podatek drogowy. Dokument potwierdzający opłacenie podatku, to małe kółko (ok. 5cm średnicy), które umieszcza się za przednią szybą samochodu. Naprawdę nie warto nie płacić podatku drogowego - w przypadku zatrzymania do kontroli przez policję pojazd zostaje zatrzymany i nie ma wyjątków od tej reguły. Kierowca i jego pasażerowie zostaną zmuszeni do pieszej wycieczki. Ostatnio został wprowadzony nowy system - sprawdzanie zostaje dokonane bezpośrednio w komputerowej bazie danych. Jeśli zostanie wykryte, że podatek nie został opłacony, to wówczas automatycznie zostaje wysłane poczty powiadomienie o karze pieniężnej.
Dobrze jest, zatem, jeśli zakupiony samochód ma już opłacony podatek drogowy, którego cena to ok. 180 funtów rocznie za średniej wielkości auto (możliwe jest również wykupienie podatku na 6 miesięcy). Więcej szczegółów można znaleźć na stronie interenetowej www.dvla.gov.uk.

Badania techniczne (MOT)
Aby auto zostało dopuszczone do ruchu musi przejść pomyślnie kontrolę stanu technicznego. System działa podobnie jak w Polsce - badanie techniczne pojazdu wystarcza na rok. Warto, zatem również zwrócić uwagę na to, czy zakupywany samochód ma aktualne MOT.

Obowiązkowe jest zapinanie pasów bezpieczeństwa zarówno na przednich jak i tylnich siedzeniach. W Irlandii i Wielkiej Brytanii obowiązuje ruch lewostronny. Rozmawianie przez telefon komórkowy podczas prowadzenia samochodu jest zabronione - chyba, że używa się zestawu głośnomówiącego. Maksymalny poziom alkoholu we krwi wynosi O,8 promila.
Przy wynajmowaniu pojazdu zazwyczaj obowiązuje limit wiekowy - 20 lat.

Komentarze

Please login to post comments or replies.
 

Reklama

T&R Car Service

Problem z samochodem?
Czas na przegląd?
Potrzebujesz wymienić opony?
Zależy Ci na czasie?



Zadzwoń do nas:

Tomek 07871 487 619
Robert 07864 707 759

www.exetercarservices.co.uk

Unit 17, City Industrial Estate

EX2 8DD, Exeter


.

Wyróżnione fotoogłoszenia