
Polacy są uprawnieni do prowadzenia pojazdów na podstawie prawa jazdy EC/EEA, pod warunkami, że: jest ono ważne, kierujący ma poniżej 70 lat, (czyli do ostatniego dnia przed datą urodzin) lub na 3 lata po zostaniu rezydentem Wielkiej Brytanii - którykolwiek z tych okresów jest dłuższy.
Niemniej jednak, jeśli kierujący chciałby uzyskać brytyjskie prawo jazdy, należy zapytać w lokalnym oddziale poczty (Post Office) o formularz D1 i wysłać go do DVLA (Driving and Vehicle Licensing Agency - Agencja Licencjonowania Kierowców i Pojazdów) z nie brytyjskim prawem jazdy i odpowiednimi dokumentami. Wymagana jest opłata w wysokości 38.00 funtów. Wymiana prawa jazdy z polskiego na brytyjskie nie wiąże się z koniecznością ponownego zdawania żadnych egzaminów.
Prawo jazdy EC/EEA będzie zwrócone organowi, który je wydał, czyli odpowiedniemu urzędowi miasta lub gminy w Polsce.
Ważna uwaga:
Jeśli prawo jazdy EC/EEA zostało wydane w zamianę za prawo jazdy z innego kraju (spoza EC/EEA), będzie ważne w Wielkiej Brytanii tylko przez 12 miesięcy i nie będzie możliwa wymiana na brytyjskie prawo jazdy.
Posiadacze prawa jazdy z uprawnieniami zawodowymi (np. kierowcy autobusów), którzy mieszkają w Wielkiej Brytanii są prawnie zobowiązani do zarejestrowania się w DVLA. Kierowcy małych pojazdów również mogą, (ale nie muszą) się zarejestrować. (Określenie mały pojazd oznacza, pojazd o masie całkowitej nieprzekraczającej 3.5 tony i o liczbie pasażerów nie większej niż 8 osób).
Kierowcy, którzy zarejestrują się w DVLA, otrzymają ich prawo jazdy z powrotem wraz z brytyjskim prawem jazdy. Takie rozwiązanie takie umożliwia kierowcom skorzystanie z systemu punktów karnych za wykroczenia drogowe, zamiast konieczności uczestniczenia w rozprawie sądowej.
Dodatkowe informacje w języku angielskim można znaleźć na http://www.dvla.gov.uk/ lub tez pod numerem telefonu: 0870 240 0009
Należy również pamiętać, ze na terenie Wielkiej Brytanii i Irlandii ruch pojazdów jest lewostronny!
Komentarze