Zwiększ rozmiar czcionki Domyślny  rozmiar czcionki Zmniejsz rozmiar czcionki
Home Poradnik Polska szkoła w Exeter

Polska szkoła w Exeter

Email Drukuj PDF
Brytyjska Polonia liczy już kilkaset lat, jej liczebne wzmocnienie nastąpiło po II wojnie światowej. Była to tzw.emigracja powojenna. I wtedy na Wyspach zaczęły działać pierwsze szkoły sobotnie, które miały na celu utrzymanie polskości wśród dzieci tej emigracji, zapoznanie ich z kulturą, tradycją i językiem przodków. Wszystkie szkoły sobotnie działały pod patronatem Polskiej Macierzy Szkolnej, która obchodzi w tym roku 55-lecie swojej działalności.

Druga fala emigracji nastąpiła w latach 80-tych ubiegłego stulecia . Do „starej” dołączyła emigracja „solidarnościowa”.  I wzrosła liczba uczniów w polskich szkołach sobotnich.

Ostatni napływ rodaków nastąpił po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej. Nie ominął on jednego z najważniejszych ośrodków miejskich Anglii i Walii, ośrodka administracyjnego hrabstwa Devon,  Exeter. Exeter to samo serce Dewonu. To tutaj w Exeter i malowniczych okolicznych miastach i wioskach zaczęła się osiedlać coraz większa liczba Polaków i z roku na rok ciągle wzrasta .Są to już całe rodziny.
Dzieci polskie podlegają angielskiemu systemowi nauczania i na co dzień uczą się w szkołach brytyjskich. Tam też maja swoich kolegów, z którymi świetnie porozumiewają się w ich języku. Aby pomóc im zachować polską tożsamość, utrzymać kontakt z kulturą, historią, geografią polski a co najważniejsze z językiem ojczystym, członkowie powstałej w Exeter organizacji ‘”Polonica” wyłonili z pośród swoich członków zarząd, który pracuje nad powołaniem do życia pierwszej polskiej szkoły sobotniej w Exeter.

Zarząd działa zaledwie od kilkunastu dni, ale ma na swoim koncie już wiele pozałatwianych spraw, bez których nie było by możliwe otwarcie szkoły. Najważniejszymi w każdej szkole są uczniowie, trzeba było do nich dotrzeć.
W tym celu na stronie internetowej Nasza Klasa, powstało konto: Polska Szkoła w Exeter. Skierowane nie tylko do przyszłych uczniów, ale także ich Rodziców, którzy, mamy taką nadzieję, będą w przyszłości czynnie uczestniczyć w życiu szkoły. Mamy również nadzieję, że pojawią się tam także miłośnicy polskiej szkoły sobotniej. Zarząd nawiązał współpracę z Dyrektorem Montgomery Primary School, który odda do naszej dyspozycji swoją placówkę w każdą sobotę miesiąca, począwszy od stycznia, kiedy ruszamy pełną parą. Są już tez opracowane dokumenty szkoły, bez których nie można zacząć pracować.  Mamy już rownież konto bankowe w Lloyds Bank w Exeter, na które będą wpływały pieniądze na utrzymanie naszej placówki. Szkoły sobotnie utrzymywane są głównie z czesnego wpłacanego przez Rodziców i Opiekunów , ale my będziemy poszukiwać również innych środków na utrzymanie szkoły, i liczymy tutaj na wielką pomoc ze strony miłośników szkoły i współpracę z Opiekunami uczniów Polska szkoła w Exeter, tak jak inne podobne placówki będzie działała pod patronatem Polskiej Macierzy Szkolnej w Londynie.

Wszystkich zainteresowanych szczegółowymi informacjami na temat szkoły zapraszamy do portalu Nasza Klasa, tam do momentu utworzenia naszej strony internetowej, która jest w budowie, będzie można uzyskać szczegółowych informacji na temat placówki.
Przedstawiciele szkoły będą do państwa dyspozycji w dniach 22.11.2008 i 13.12.2008 w Polskim sklepie w Exeter, 68 Bartholomew Street West  EX4 3AJ. Tam też będzie można pobierać formularze zgłoszeniowe.
Szczegółowe informacje na temat planu i programu zajęć zostaną podane na zebraniu z Rodzicami, które odbędzie się 10 stycznia 2009 roku
Ze względu na duże zainteresowanie naszą szkołą rekrutacja będzie trwała od dnia 22.11.2008 do 10.01.2009. Mamy nadzieje, że dotrą do państwa także nasze ulotki ze wszystkimi  informacjami.

E-mail szkoły :  Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
Tel.07815926780

Do miłego zobaczenia

Jadwiga Mucha

 

Reklama

T&R Car Service

Problem z samochodem?
Czas na przegląd?
Potrzebujesz wymienić opony?
Zależy Ci na czasie?Zadzwoń do nas:

Tomek 07871 487 619
Robert 07864 707 759

www.exetercarservices.co.uk

Unit 17, City Industrial Estate

EX2 8DD, Exeter


.

Wyróżnione fotoogłoszenia