Zwiększ rozmiar czcionki Domyślny  rozmiar czcionki Zmniejsz rozmiar czcionki
Home Informacje Ogólne

Exeter - informacje ogólne

Email Drukuj PDF

Exeter, miasto w Wielkiej Brytanii, ośrodek administracyjny hrabstwa Devon, port nad rzeką Exe, w pobliżu jej ujścia do cieśniny La Manche.
Powierzchnia 47 km². 113 338 mieszkańców ( 2003 ).

Główne zabytki:
- romańsko-gotycka katedra z XII–XV w.
- ratusz z XII–XVI w.
- ruiny średniowiecznego zamku
- domy z XVI–XVII w.

Do miasta prowadzi autostrada M5, dzięki której posiada ono świetne połaczenie z Bristolem, a także Londynem. Na obrzeżach usytuowane jest lotnisko Exeter International Airport. W niedługim czasie planowane jest także uruchomienie połączenia z jednym z portów lotniczych w Polsce. Bardzo łatwo można tu się dostać autobusem lub pociągiem.

Exeter usytuowane jest w samym sercu Devon. Bardzo blisko stąd do Parku Narodowego Dartmoor, a także do nadmorskich kurortów: Dalwish, Teignmouth, Torbay, Exmouth oraz Sidmouth.

 W mieście znajduję się renomowany University of Exeter, uczelnia na której studiował min. Rowan Atkinson (komik, "Jaś Fasola"),  JK Rowling (pisarka, "Harry Potter"), Thom Yorke (muzyk, "Radiohead"), a także niektórzy sędziowie Sądu Najwyższego, ministrowie oraz admirałowie.

W Exeter mieści się Met Office - Biuro Meteorologiczne Zjednoczonego Królestwa, które zajmuję się badaniem meteorologii oraz opracowuje prognozę pogody min. dla BBC.

W ostatnich latach do Exeter zaczęło przyjeżdżać wielu Polaków, ich liczba nie jest tak duża jak w  Londynie, jednak dosyć często można zetknąć się z językiem polskim na ulicach miasta.

Nasi rodacy najczęściej znajdują pracę w okolicznych hotelach, pubuch, fabrykach, magazynach, hurtowniach i sklepach. 

Na przeciw nim wyszli: Barclays Bank oraz agencja pracy Recruitment Solutions, zatrudniając polskojęzycznych pracowników, co znacznie ułatwia życie osobom nie znającym jeszcze języka angielskiego.

 W mieście znajduje się pięć bibliotek, w których za darmo można skorzystać z internetu, wypożyczać książki (także w j. polskim), filmy oraz płyty cd. 

Jeśli szukasz pokoju lub mieszkania, skorzystaj z naszego działu ogłoszeń . Ogłoszenia mieszkaniowe możesz znaleźć też w lokalnej gazecie "Express and Echo", a także w tutejszych agencjach mieszkaniowych (nie dotyczy pokojów). W okresie wakacyjnym można wynająć pokój na jednym z kampusów uniwersyteckich oraz w miejscowych hostelach.

Zobacz też: 
 

fot: Stefan Adamski
 

Reklama

T&R Car Service

Problem z samochodem?
Czas na przegląd?
Potrzebujesz wymienić opony?
Zależy Ci na czasie?Zadzwoń do nas:

Tomek 07871 487 619
Robert 07864 707 759

www.exetercarservices.co.uk

Unit 17, City Industrial Estate

EX2 8DD, Exeter


.

Wyróżnione fotoogłoszenia