Zwiększ rozmiar czcionki Domyślny  rozmiar czcionki Zmniejsz rozmiar czcionki
Home Czytelnia Święta w Anglii

Święta w Anglii

Email Drukuj PDF
I zaczęło się. Jako pierwsza jak zwykle wystartowała reklama coca coli. Za nią jak zwykle "Jingle Bells", renifery i mikołaje. W miastach jak zwykle zabłysnęły  świąteczne światełka. A w Devon jak zwykle nie ujrzymy śniegu. Jak co roku ruszyły świąteczne obniżki, a tłumy mieszkańców miasta przedzierają się przez High Street w poszukiwaniu prezentów pod choinkę. Niektórzy z Was spędzą tegoroczne święta w Polsce ale na pewno część zostanie na święta w Exeter. Tych którzy nigdy nie świętowali w Anglii, na pewno ciekawi  jak wyglądają tu Święta Bożego Narodzenia?

Boże narodzenie w Anglii obchodzone było już we wczesnym średniowieczu. Wtedy to narodziły się pierwsze świąteczne zwyczaje. Często były one nadaniem chrześcijaśkiej treści wcześniejszym pogańskim obchodom zimowego przełomu. Niestety później większość tradycji wymarła. Współczesne Boże Narodzenie ma stosunkowo krótką historię - sięga czasów wiktoriańskich. Niektóre zwyczaje, np. choinka i dawanie prezentów przez św. Mikołaja, obchodzone są na całym świecie. Anglia ma też jednak własne, nigdzie nie spotykane praktyki.

Choinka
Pierwszą choinkę przywiózł do Anglii książę Albert, mąż królowej Wiktorii. Przystrojone bogato drzewko zjawiło się na zamku Windsor w 1841 r. Bardzo spodobało się królowej. I szybko znalazło się w innych, zwłaszcza bogatych domach arystokratów i zamożnych przedstawicieli klas średnich.
Świerkowa choinka to zwyczaj niemiecki, ale rodem z... Anglii. Pochodzący z Devonu św. Bonifacy, żyjący w VIII wieku, wyruszył do Europy, by nieść chrześcijaństwo plemionom germańskim. Wiecznie zielona jodła była w tym czasie uznawana w Anglii za symbol chrześcijaństwa i nieśmiertelnego Boga.

W angielskiej tradycji bożonarodzeniowej obecnych jest również wiele innych roślin, tych wiecznie zielonych. Ostrokrzew, bluszcz, jemioła i rozmaryn znane są już we wczesnym średniowieczu. Odganiały złe moce i symbolizowały nowe życie, które odrodzi się na wiosnę.

Ostrokrzew - postrach elfów
Ostre liście tej rośliny to symbol korony cierniowej, którą Chrystus miał na głowie przed ukrzyżowaniem. Czerwone jagody są symbolem Jego krwi. Dlatego czasem ostrokrzew nazywany jest krzakiem cierniowym. Najsłynniejsza odmiana rośnie w Glastonbury, gdzie podobno zasadził go św. Józef z Arymatei (wkrótce po ukrzyżowaniu Jezusa miał przybyć do Anglii, by wprowadzać tu chrześcijaństwo). Każdego roku merowie Glastonbury i Somerset oraz wikary miejscowego kościoła św. Jana Chrzciciela odcinają gałązkę krzewu i przesyłają na dwór królewski jako ozdobę stołu.

Bluszcz – szansa dla kobiety
Ostrokrzew uznawany jest za symbol męskości. Natomiast bluszcz to symbol kobiecości. Roślina ta nie jest samodzielna, musi się na czymś wspierać. W ten sposób obrazuje słabość człowieka, który powinien polegać na Bogu. Bluszcz pnący się po murze domu miał trzymać z daleka wiedźmy. Gałązka bluszczu - odcięta w wigilię i położona na spodeczku z wodą - wróży pomyślne zbiory w nadchodzącym roku, jeśli przetrwa do święta Trzech Króli. Ani ostrokrzewu, ani bluszczu nie należało wnosić do domu przed świętami – to przynosi nieszczęście. Po tym, która z tych roślin została przyniesiona pierwsza, można wnioskować, kto będzie rządził w domu przez następny rok – kobieta czy mężczyzna.

Rozmaryn – na złe duchy i dziki

Ziele to było podobno ulubioną przyprawą Matki Boskiej. Przynosi ochronę przed złymi duchami. Rozmaryn to roślina przyjaźni. Jego wiązkę wrzucano do wnętrza głowy dzika, która po upieczeniu była przysmakiem w bogatych domach średniowiecznych Anglików. Rozmaryn to symbol pamięci – w Boże Narodzenie przypominamy dzień urodzin Jezusa.

Jemioła – jagodowe pocałunki

Druidowie wierzyli, że jemioła spadła z nieba i dlatego rośnie na drzewach. W ten sposób łączy to, co niebiańskie i duchowe, z tym, co ziemskie. Symbolizuje więc pojednanie Boga z grzeszną ludzkością. Zwyczaj publicznego całowania się pod jemiołą pochodzi właśnie z Anglii. Należy przedtem urwać z gałązki białą jagodę i wręczyć ją osobie, którą chcemy pocałować. Gdy kończą się jagody, kończą się i pocałunki. Jemioła to także roślina przyjaźni i pojednania. W jednym z kościołów w Yokru odprawiano zimą nabożeństwa jemiołowe. Publiczni grzesznicy mogli wtedy otrzymać rozgrzeszenie.

W Anglii - jak we wszystkich krajach chrześcijańskich – istnieją specjalne potrawy, spożywane tylko w czasie świąt Bożego Narodzenia. Najważniejszym posiłkiem jest nie - jak w Polsce - wieczerza wigilijna, ale obiad podawany wczesnym południem w pierwszy dzień świąt.

Wykwintna trójca - głowa dzika, gęś i indyk
Te trzy pieczenie dominowały na bożonarodzeniowych stołach Anglii.
Jak głosi legenda, głowa dzika pojawiła się dla uczczenia przygody, która przytrafiła się studentowi Queen’s College z Oxfordu. Otóż w pierwszy dzień świąt został o¬n napadnięty przez dzika. Broniąc się, wrzucił mu do gardła księgę Arystotelesa, którą miał właśnie pod pachą. Nie chciał jednak stracić cennego dzieła. Odciął więc głowę zwierzęcia i przyniósł do college’u - podano ją jako pieczeń na świąteczny obiad.
Przez wieki najbardziej popularną świąteczną potrawą była pieczona gęś. Podobno pierwszego indyka, przywiezionego z Francji, zjadł król Henryk VIII. W Szkocji tę pieczeń wprowadził Jakub VI, późniejszy Jakub I, który po prostu nie lubił gęsi. Dziś przed świętami sprzedaje się ok. 10 milionów indyków, z których każdy waży przeciętnie 5 kg. Można więc zrobić posiłek dla co najmniej 16 osób. Indyka nadziewa się jadalnymi mielonymi kasztanami, pieczonymi ziemniakami, brukselką, pieczoną pietruszką ze skórką pomarańczową. W tym samym naczyniu piecze się małe kiełbaski zawinięte w plasterki boczku, które układane są obok indyka na półmisku.

Pudding - płonący przysmak

Przygotowanie tego jedynego w swoim rodzaju angielskiego przysmaku to cała ceremonia. W ostatnią niedzielę września do ogromnej kamiennej misy należy wrzucić trzynaście składników, które symbolizują Chrystusa i dwunastu apostołów. Są to: mąka, łój wołowy, migdały, trzy rodzaje rodzynków (raisin, currant i sultana), bułka tarta, cukier, jajka, rum, utarta marchewka, kandyzowane czereśnie i sok z cytryny. Wszystko należy wymieszać drewnianą łyżką, wykonując ruchu ze wschodu na zachód. To dla uczczenia trzech króli (zwanych w Anglii trzema mędrcami), którzy przybyli do Betlejem, by złożyć hołd Jezusowi. Każdy z członków rodziny musi choć raz zamieszać masę, nawet niemowlęta (z pomocą rodziców) - bo to zapewnia powodzenie w nadchodzącym roku. Najlepiej wypowiedzieć wtedy w myślach jakieś życzenie – jeśli nikomu go nie zdradzimy, to na pewno się spełni. Zawartość misy zawija się w bawełniany materiał, gotuje na parze 5-6 godzin, a po zdjęciu z ognia wkłada do spiżarki.
Co tydzień należy pudding wyjąć, znowu zamieszać, dolać trochę rumu i ponownie odłożyć w zimne miejsce. Po trzech miesiącach jest gotowy. Z samego rana w pierwszy dzień świąt pudding jeszcze raz gotuje się na parze – tym razem przez 2-3 godziny. Wyjęty na półmisek, polany śmietaną i sherry (lub rumem), przybrany gałązką ostrokrzewu jeszcze gorący wjeżdża na stół. Gasi się wówczas światło, a alkohol i gałązkę podpala – widok prawdziwie niezwykły.

Crackers – wybuchowe niespodzianki
Po zjedzeniu puddingu nadchodzi czas na wystrzelenie crackersów. Ten zwyczaj ma pochodzenie czysto komercyjne. Wymyślił je w 1850 r. Tom Smith, obserwując wznoszące się w górę iskierki ognia i trzaskające kawałki drewna. Wpadł na pomysł, by utrwalić to zjawisko w zabawce – ku uciesze dzieci. Crackers to długie na kilkanaście centymetrów rolki tektury zawinięte w ozdobny papier. Ciągnięte za końce przez dwie osoby strzelają ukrytym w środku kapiszonem. Po rozpadnięciu się na dwie części wypada na stół drobny prezent (jego wartość zależy od ceny krakersów lub hojności gospodarzy), kartka z jakimś żartem nie najwyższego lotu i papierowa korona, którą obowiązkowo należy włożyć na głowę.

Mince Pies
Są to małe okrągłe babeczki nadziewane specjalną masą - głównie ze smażonych rodzynków, pokrojonych drobno jabłek i skórki pomarańczowej. Podaje się je na podwieczorek, czyli tea. Kiedyś miały kształt owalny – dla upamiętnienia kolebki, w której sypiał w stajence Jezus - i nadziewano je mięsem.
W okresie Bożego Narodzenia - od pierwszego dnia świąt do Trzech Króli - należy zjeść dwanaście takich ciasteczek. Ma to zapewnić powodzenie w przyszłym roku. W wigilię dzieci stawiają jedną babeczkę z kieliszkiem sherry obok kominka. To dla świętego Mikołaja - by po przyniesieniu prezentów mógł posilić się przed dalszą drogą.

Ale święta to nie tylko czas objadania się przy stole…

Skarpetki przy kominku
W czasach wiktoriańskich kominek z palącym się w nim drewnem stanowił centralne miejsce salonu. Przy nim wieczorami zbierała się rodzina. Zwłaszcza podczas adwentu, gdy codziennie wspólnie zapalano poświęconą świecę, odmierzającą dni do świąt.
Wzmianka o zawieszonych na prezenty skarpetkach pojawiła się po raz pierwszy w Słowniku Oxfordzkim w 1854 r. Przed świętami dzieci spisywały na kartce wszystkie swoje prośby i wrzucały ją do ognia. Z kształtu dymu Mikołaj odczytywał życzenia malców. Prezenty rozpakowywane są na ogół rano w pierwszy dzień świąt. Wzajemne dawanie sobie prezentów to tylko symbol największego prezentu, jaki otrzymała ludzkość od Boga - Jezusa.

Boxing Day
Dzień ten zaczęto świętować już w średniowieczu, ok. 800 lat temu. Opróżniano wtedy w kościołach puszki, czyli boxes, do których wierni wrzucali datki. Pieniądze dzielono między najbiedniejszych parafian. Był to więc dzień jałmużny. Najpopularniejsza kolęda śpiewana tego dnia to „Good King Wencelas”. Opowiada o monarsze celebrującym Boxing Day w chacie biednej rodziny, z którą podzielił się królewskimi smakołykami.
W tym dniu w bogatych domach służba miała wolne, a dostarczyciele różnych usług przychodzili, by otrzymać świąteczny napiwek. Z czasem dzień ten stał się wolny od pracy dla wszystkich.

Kartki świąteczne
W 1843 r. Sir Henry Cole, urzędnik państwowy, zastanawiał się, jak upowszechnić wśród zwykłych ludzi niedawno uruchomioną Pocztę Publiczną. Namówił rysownika Johna Horeley’a, by zaprojektował specjalną kartkę z okazji Bożego Narodzenia. W pierwszym roku sprzedano tysiąc kartek po jednym szylingu za każdą.
Pierwsze drukowane kartki pojawiły się w 1846 r. Stały się bardzo popularne w latach 60-tych XIX wieku. Otrzymane kartki wieszano z dumą wokół kominka na specjalnych sznureczkach. Ich liczba mówiła o popularności rodziny. Zawieszone nad kominkiem kartki stanowiły część dekoracji domu. Znikały jak cały świąteczny wystrój 6 stycznia - w święto Trzech Króli. Przegapienie tego terminu, a zwłaszcza zostawienie na podłodze choćby jednej igiełki ze świątecznego drzewka, miało przynosić nieszczęście.

Zebrał i spisał:
Brzegorz Miecógov

Komentarze

LeonardBycle
0
 
 
m when to take cialis best time to take expect
more|snorting cialis
cialis free coupon
DanielJax
0
 
 
f what does viagra look like thought
answered|generic viagra cost
viagra in mexico over the counter
LeonardBycle
0
 
 
m cialis price shame
tongue|where to buy cialis
purchase cialis on line
DanielJax
0
 
 
e does the government pay for viagra supposed
their|viagra cialis
how much does viagra cost without insurance
LeonardBycle
0
 
 
r when does cialis go off patent effect
society|cialis precio
whats better viagra or cialis
DanielJax
0
 
 
t viagra high blood pressure view
nobody|viagra sales
viagra savings card
LeonardBycle
0
 
 
j cialis for daily use dosage stand
man's|best price for cialis
canadian cialis 5mg
Jacksonskavy
0
 
 
e cost of cialis at walmart new
impossible|generic cialis for daily use
taking cialis
DanielJax
0
 
 
o viagra spray opened
public|viagra stories
viagra and cialis
LeonardBycle
0
 
 
l buy cialis online with prescription save
gate|vigra vs cialis
vardenafil vs cialis
LeonardBycle
0
 
 
n how much does cialis cost time
mention|cialis 20 milligrams
how long for cialis to work
Jacksonskavy
0
 
 
c what is cialis for daily use down
land|cialis doses
best place to buy cialis online forum
DanielJax
0
 
 
c viagra trial gentleman
directly|over counter viagra
generic viagra india
LeonardBycle
0
 
 
s when should i take cialis for best results horse
happened|lisinopril and cialis
cialis duration
DanielJax
0
 
 
i generic viagra online pharmacy easily
says|how to use viagra for first time
where can i buy viagra
LeonardBycle
0
 
 
z buying generic cialis foot
still|is there a generic drug for cialis
cialis daily review
Jacksonskavy
0
 
 
x alcohol and cialis resolved
ways|cialis manufacturer
medication cialis
LeonardBycle
0
 
 
f does cialis really work in
make|do you need a prescription for cialis in canada
cialis free trial phone number
DanielJax
0
 
 
w how often can i take viagra fond
nothing|girl viagra
effects of viagra
Jacksonskavy
0
 
 
j is cialis better than viagra should
spirit|compare viagra and cialis
cialis insurance coverage
DanielJax
0
 
 
r silagra vs viagra died
scene|cipla viagra
viagra substitutes
Jacksonskavy
0
 
 
w cialis for enlarged prostate thee
finished|how to order cialis online
buying cialis in canada
StephenJiz
0
 
 
p cheap cialis knowledge cialis online buy cialis
Frankienut
0
 
 
i modafinil few provigil coupon provigil
PatrickBrima
0
 
 
a provigil generic after buy provigil modafinil
StephenJiz
0
 
 
n buy levitra online easily levitra cost buy vardenafil
Frankienut
0
 
 
a buy levitra online across buy levitra levitra coupon
StephenJiz
0
 
 
z levitra please buy levitra levitra cost
PatrickBrima
0
 
 
s viagra pleasure buy sildenafil generic viagra online
StephenJiz
0
 
 
k sildenafil news generic viagra online sildenafil
Frankienut
0
 
 
u payday loans online why payday loans online payday loans no credit check
PatrickBrima
0
 
 
s buy sildenafil conversation sildenafil generic viagra
StephenJiz
0
 
 
n no credit check payday loans boy payday loans payday loans for bad credit
StephenJiz
0
 
 
x buy vardenafil plain vardenafil levitra
Frankienut
0
 
 
z levitra online own buy levitra vardenafil
PatrickBrima
0
 
 
y cialis online things tadalafil online cialis online
StephenJiz
0
 
 
r online payday loans no credit check real payday loans no credit check online payday loans no credit check
StephenJiz
0
 
 
o buy prednisone online a prednisone 10mg prednisone 5mg
Frankienut
0
 
 
j prednisone 5mg two buy prednisone online buy prednisone online
PatrickBrima
0
 
 
a no credit check payday loans money payday loans online no credit check instant approval payday loans online no credit check instant approval
WilliamNet
0
 
 
aunt buy viagra online high cialis coupon lips instant payday loans
Timothynok
0
 
 
waiting viagra online look buy cheap cialis to-morrow payday loans direct lenders
WilliamNet
0
 
 
put canadian pharmacy viagra book buy cheap cialis lying payday loans no credit check
Timothynok
0
 
 
idea canadian pharmacy viagra put cialis fellow instant payday loans
WilliamNet
0
 
 
shame viagra best cialis coupon there's payday loans direct lenders
WilliamNet
0
 
 
fixed buy viagra online continued buy cialis online where payday loans online
Timothynok
0
 
 
noise buy cheap viagra brown buy cheap cialis king payday loans direct lenders
WilliamNet
0
 
 
mistress buy generic viagra itself buy cialis online hung personal loans
Timothynok
0
 
 
here viagra following buy cheap cialis unless payday loans direct lenders
WilliamNet
0
 
 
however viagra me cialis should fast payday loans
Timothynok
0
 
 
former buy viagra sit cialis online master payday loans no credit check
WilliamNet
0
 
 
might viagra lord cialis carried payday loans no credit check
ScottTef
0
 
 
n viagra online pounds w cialis online distance h personal loans sort
Rickiecreek
0
 
 
o viagra online over t buy cialis online took b fast payday loans sort
WilliamNet
0
 
 
being buy viagra understand buy cheap cialis much personal loans
Timothynok
0
 
 
longer canadian pharmacy viagra die cialis coupon why personal loans
Rickiecreek
0
 
 
f buy viagra sharp p cialis online world x instant payday loans knowing
ScottTef
0
 
 
p buy viagra online easy n cheap cialis online instead k payday loans direct lenders old
ScottTef
0
 
 
y buy viagra online wonder e order cialis passion j instant payday loans running
IsidroRup
0
 
 
generic viagra safe
viagra without prescription
viagra generico mexico
viagra without prescription
buying viagra while in canada
Michaelwrozy
0
 
 
sildenafil citrate tablets caverta 100
viagra without a doctor prescription
generico viagra nomes
viagra without doctor
buying cheap viagra in the uk
DennisExcaw
0
 
 
qual o remedio generico do viagra
viagra without prescription
cialis 20mg vs viagra 100mg
viagra without prescription
best places to buy viagra online forum
Walterepito
0
 
 
viagra 2008 sales
viagra without prescription
get viagra perth
viagra without prescription
generic viagra for sale cheap
RichardNus
0
 
 
half pilletje viagra
viagra without prescription
cialis and viagra taken together
viagra without prescription
movie with viagra salesman
Dennisflesk
0
 
 
generico viagra farmacias
viagra without doctor
viagra comprar viagra generico
viagra without a doctor prescription
viagra buy online ireland
FrankElino
0
 
 
ecstasy dependence
alcohol rehab centers
oxycodone withdrawal headache
alcohol rehab houston
opiate addiction symptoms
Derrickpoego
0
 
 
person on heroin
alcohol rehab facilities
ice addiction side effects
drug and alcohol rehab
hydrocodone addiction side effects
DerrickFleex
0
 
 
oxycodone withdrawal timeline
drug and alcohol rehab
rehab drugs and alcohol center
alcohol rehab centers
local treatment centers for drugs
Ronaldcap
0
 
 
executive drug rehab
alcohol rehab
roxicodone addiction
alcohol rehab houston
outpatient rehab
JasonAnype
0
 
 
opiate detox symptoms
alcohol rehab centers
withdrawal pain
rehab addict
drug addiction problems
Richardden
0
 
 
withdrawal weed
drug addiction rehab centers
signs of someone using meth
alcohol rehab facilities
heroin help
Richardden
0
 
 
detox from cannabis
drug addiction rehab centers
cocaine risks
rehab addict
pot addiction
Louisdig
0
 
 
cheap cialis in sydney
viagra online
online viagra
buy viagra through paypal
online cialis
buy cialis online
cual precio cialis 20 mg
PatrickKes
0
 
 
diferencia viagra 50 100 mg
viagra online pharmacy
viagra online
buying viagra online safety
cialis online pharmacy
cialis buy
what to say to the doctor to get viagra
Carlosvak
0
 
 
cialis 5mg daily dose
viagra online
buy viagra online
buy online viagra australia
cialis online
buy cialis online
price of generic viagra canada
RickyZotte
0
 
 
do generic viagra pills look like
viagra 100mg pills
buy viagra online with no prescription with overnight delivery
viagra 100mg pills
fda approved viagra online
ClintonSeafe
0
 
 
price of sildenafil in india
viagra 100 mg
buy viagra uk cheap
viagra 100
comprar viagra 100mg online
AndrewHaify
0
 
 
http://cialis-online-b uy.surf.to
cialis online pharmacy
buy cialis legally
buy cialis
cialis wholesale uk
Donniefoutt
0
 
 
buy cialis no prescription in uk
cialis online pharmacy
male enhancement pills cialis
cialis canada
buy cialis online safely
ArthurAerog
0
 
 
canadian online rx
pharmacy direct
Legitimate Online Pharmacies
aarp approved canadian online pharmacies
List of Safe Online Pharmacies
DerrickAnamy
0
 
 
online pharmacy
Canadian Online Pharmacy
canada pharmacy online
Canadian Online Pharmacy
Legitimate Canadian Mail Order Pharmacies
Williamshict
0
 
 
Top Rated Online Canadian Pharmacies
Canadian Online Pharmacies
best canadian mail order pharmacies
Canadian Online Pharmacy
online pharmacies in usa
Kennithsaign
0
 
 
cheap viagra kamagra from the u.k
viagra without prescription
viagra almaximo 50 mg
viagra no prescription
viagra safe trying get pregnant
DerrickCAW
0
 
 
buy cialis soft tabs
cialis online
cialis soft pills
cialis buy
how to buy cialis from canada
Rolandspoiz
0
 
 
buygenericciali sonline conto pl buy cialis html
cialis online pharmacy
cheap cialis prescription
cialis buy
buy cialis uk online
MichaelStync
0
 
 
pharmacy has cheapest cialis
cialis buy
pink cialis pills
online cialis
cheap cialis online no prescription
StevePaymn
0
 
 
cialis wholesale canada
buy cialis
buy cialis shoppers drug mart
cialis online pharmacy
how to buy generic cialis
Michaeleffop
0
 
 
is it ok to cut a viagra pill in half
buy viagra with a mastercard
buy generic viagra canada online
viagra cheap canada
is taking 100mg of viagra safe
Ricardobal
0
 
 
how to buy generic viagra
buy viagra pfizer
viagra price in mexico
cheap viagra bangkok
viagra prices online
Michaelsteni
0
 
 
name of female viagra pills in india
best site order viagra
online viagra prescription
buy viagra online eu
generic sildenafil citrate 100mg
WilliamgaM
0
 
 
best canadian online viagra
viagra sale tesco
comprar viagra online net
viagra sale ottawa
canada viagra online cheap
Isidroweata
0
 
 
generico viagra cialis
buy cheap viagra online canada
what is a viagra pill
cheap quality viagra
viagra advertising budget
ArthurDox
0
 
 
generic names viagra
buy viagra without prescriptions
is it safe to get pregnant on viagra
viagra buy over counter
how do i get viagra in ireland
Jamessip
0
 
 
uk supplier of generic viagra
herbal viagra sale uk
sildenafil citrate 100mg x 10 tabletten
viagra sale cheap
100mg viagra how long does it last
JesusDulky
0
 
 
buying viagra legally uk
viagra buy perth
makes best generic viagra
buy viagra canada no prescription
viagra cialis levitra comparison price
Tyrelllayep
0
 
 
viagra e congestione nasale
viagra sale spain
quanto costa il viagra da 50 mg
buy viagra generic canada
viagra professional 50 mg
Davidreiva
0
 
 
lowest price viagra online
where to buy viagra
can i cut 50mg viagra in half
cheap viagra no prescription online
acquisto viagra online reato
Stevenpiopy
0
 
 
viagra and cialis best price
where to buy viagra in la
can you buy viagra over counter amsterdam
viagra online
can get viagra without seeing doctor
Walterarrar
0
 
 
cheapest generic viagra cialis
cheap viagra next day
generic viagra legality
viagra sale us
buy viagra from canada
Davidron
0
 
 
viagra sale uk online
viagra generic for sale
how to get viagra australia
where do buy viagra
where can i get sildenafil citrate
AllanFew
0
 
 
buying viagra in costa rica
viagra sale singapore
viagra as diet pill
can you buy viagra over the counter
viagra 25 mg how long does it last
Brianbax
0
 
 
authentic viagra online
legal to order viagra online
buy liquid viagra for women
viagra sale statistics
buy viagra on ebay
Augustder
0
 
 
efficacia del viagra generico
where to buy viagra
viagra for men price in mumbai
order generic viagra online
que es magnus sildenafil de 50 mg
Davidgex
0
 
 
viagra buyer usa
viagra buy south africa
sale viagra tescos
viagra sale women
best place buy viagra online canada
Lloydemure
0
 
 
generic viagra soft
viagra generic buy
things say doctor get viagra
viagra usa buy
do i need a prescription to buy viagra in singapore
Richardbaw
0
 
 
qual o nome do viagra generico
order viagra australia
viagra for sale uk only
viagra sale lloyds pharmacy
can i buy viagra legally
AnthonyJarma
0
 
 
where to buy viagra in mexico
Viagra 50 mg
25 mg viagra work
Generic Viagra
generic viagra brazil
StevenJag
0
 
 
is cialis or viagra cheap
Viagra 100mg
canada customs generic viagra
Generic Viagra
are viagra pills red
Roberttus
0
 
 
how long does 25mg viagra take to work
Viagra 50 mg
when will viagra be available in a generic form
Viagra Pills
viagra from india online
JulioRax
0
 
 
cuanto sale pastilla viagra
Viagra Pills
can u buy viagra walmart
Viagra Pills
pfizer viagra india price
KerryRog
0
 
 
price viagra lloyds
where to buy viagra
will taking half viagra pill work
viagra on line
sildenafil 100mg any good
ManuelSkano
0
 
 
not buy generic viagra
viagra for sale uk
quantas mg de viagra tomar
viagra pill
viagra online canadian pharmacies
Richardvierm
0
 
 
quanto costa viagra 100 mg
viagra coupons 75 off
online viagra no prescription
generic viagra
donde comprar viagra generico en mexico
JustinEmics
0
 
 
when will viagra be in generic form
viagra on line
cialis levitra viagra price
cost of viagra
come comprare il viagra online
DanielGah
0
 
 
buying viagra tijuana
viagra uk
can you get viagra over counter uk
viagra australia
where can i find really cheap viagra
DanielGah
0
 
 
sildenafil forte 100 mg
viagra for sale uk
can viagra 100 mg be cut in half
viagra for sale uk
dove comprare viagra generico
Gilbertexize
0
 
 
how to spot a fake viagra pill
viagra australia
comprar viagra online en mexico
viagra for sale uk only
25mg viagra dosage
MichaelFet
0
 
 
where can you get over the counter viagra
viagra sans ordonnance
can you buy viagra in india
viagra on line
viagra generika austria
Wilmerlab
0
 
 
purchase viagra online in australia
viagra australia
buy cheap generic viagra india
viagra cost
safe generic viagra sites
Josephsaw
0
 
 
get an online prescription for viagra
buy generic viagra
como comprar viagra sin receta medica
viagra for sale uk only
will half a pill of viagra work
StevenCiz
0
 
 
generic vs viagra
buy viagra
can you get free samples of viagra
viagra uk
viagra super force 100mg 100mg pills
JoshuaGroli
0
 
 
safe order cialis canada
cost of cialis
buy cialis with prescription
generic cialis at walmart
buy generic viagra cialis
DavidHefly
0
 
 
where to get cialis cheap
tadalafil generic
buy cialis delhi
buy cialis online
the cheapest cialis
RonaldPooks
0
 
 
buy cialis daily online
generic cialis at walmart
buy cialis viagra online
buy cialis online
cheap soft cialis
BernardDoult
0
 
 
cialis tadalafil tablets
generic cialis
best place to buy cialis online forum
buy cialis
buy cialis england
BrianBlurb
0
 
 
best pharmacy to buy cialis
generic cialis at walmart
buy cialis melbourne
tadalafil generic
cheap cialis in australia
Matthewzenty
0
 
 
cialis pills men
generic cialis 2017
buy cialis japan
generic cialis
where to order cialis
JesseHap
0
 
 
unterschied viagra und viagra generika
cheap viagra
donde puedo comprar viagra en bogota
cheap viagra
viagra sildenafil 100 mg pfizer
HarlanTup
0
 
 
buy levitra online usa
levitra online
cheap generic levitra india
levitra coupon
cheap levitra
Rodgerskamp
0
 
 
where to buy levitra cheap
levitra 20 mg
buy levitra with paypal
buy levitra online
buy levitra from canada
Ricardofes
0
 
 
buy cialis in costa rica
buy cialis
order cialis online with prescription
cialis online
cheap cialis online canada
WilliamWed
0
 
 
url=http //opeyixa.com/qoxoo/2.html cheap cialis /url
cheap cialis
buy generic cialis pills
buy cialis online
cheap cialis super active
EdwardRaw
0
 
 
buy cialis bangkok
cheap cialis
can you order cialis
cialis cost
buy cialis online uk
Orlandofaive
0
 
 
cheap kamagra cialis
cialis cost
order generic cialis canada
buy cialis online
cheap cialis eu
GeorgeRaw
0
 
 
order real cialis online
cialis cost
buy cialis ebay
cheap cialis
buy cheap cialis usa visa
JosephPar
0
 
 
cialis pills look like
buy cialis
order cialis
cheap cialis
cheap cialis prescription
Keithtenny
0
 
 
daily cialis pills
cheap cialis
cheapest viagra cialis levitra
cialis online
best place to buy cialis online
Brendanric
0
 
 
where can i buy cialis in london
cheap cialis
buy cialis online usa
cialis online
daily cialis discount
JerryWeapy
0
 
 
can i buy cialis over the counter
cialis pills
cheapest place get cialis
buy cialis
cuanto sale el cialis
WilliamPer
0
 
 
legal buy generic cialis
buy cialis
buy viagra und cialis
cialis pills
order cialis online no prescription
RonaldFeS
0
 
 
easiest way get viagra
viagra pills
online apotheke viagra
buy viagra online
pictures of all viagra pills
DanteMeabs
0
 
 
is viagra legal to buy online
where to buy viagra
viagra online kopen
viagra pills
1 viagra pille kaufen
DariusPek
0
 
 
comprar sildenafil - magnus
viagra online
old do have buy viagra
buy viagra online
comprar viagra capital federal
Josephtoopy
0
 
 
viagra levitra cialis price comparison
buy viagra online
viagra pills in bangalore
cheap viagra
online clinic viagra
Victorprild
0
 
 
buy levitra 20mg
levitra generic
levitra buy canada
9 levitra at walmart
levitra prix discount
DerekNic
0
 
 
buy cialis vegas
cialis without a doctor's prescription
best place to buy cialis online
cialis without a doctor prescription
ambien cialis eteamz.active.com generic link order
Ronaldrib
0
 
 
can buy viagra high street
viagra without a doctor
is it illegal to buy viagra online
viagra without doctor
viagra 25mg or 50mg
MichaelBek
0
 
 
bonus on line casino
online casinos
bestonline casino
online casino
what is the best online gambling sites
Craigreolo
0
 
 
online macintoch flash casinos
casino online
online blackjack for real money usa
casino real money
canadian online casino slots
RobertInids
0
 
 
can you get viagra free prescription
viagra without doctor
can take more than 100mg viagra
viagra without a doctor’s prescription
viagra 50 mg bijwerkingen
JefferyNeobe
0
 
 
acquistare il viagra online
viagra without doctor
where do i get viagra in bangalore
viagra without a doctor's prescription
kamagra sildenafil 50mg
ChrisShorn
0
 
 
best price cialis 5mg
erectile dysfunction medications
acquistare viagra online in italia
erectile dysfunction medications
cialis 10 mg ausreichend
ChrisShorn
0
 
 
where can i get viagra cheap
erectile dysfunction medications
sildenafil citrate 100 mg in india
ed drugs
cheap viagra tablets sale
ChrisShorn
0
 
 
cialis pills sale uk
cialis without a doctor's prescription
order generic cialis online
cialis rezeptfrei
cialis pills uk
Tysonclaig
0
 
 
buy cialis legally
no prescription cialis
cheap cialis professional
cialis rezeptfrei
how to buy cialis in canada
AndreBug
0
 
 
25 mg di viagra
viagra pills
does generic viagra work well
buy viagra
generic viagra best price
Rickywhind
0
 
 
caterpillar fungus viagra himalayas
buy viagra
viagra 100mg oral jelly
cheap viagra
order viagra uk
DonaldReove
0
 
 
order viagra online pharmacy
buy viagra
sildenafil citrate 100mg starting dose
viagra prices
cheapest viagra canadian pharmacy
Claytonged
0
 
 
buy cialis jakarta
cheap cialis
how to buy cialis no prescription
cheap cialis
discount cialis pills
Justkt
0
 
 
Pfizer Viagra Propecia Working Regrow Hair http://costofcial.com - cialis Zithromax 250 Mg Tablet Generic Doxycycline Skin Generic Viagra Shipped To Po Box online pharmacy Viagra Generico Forum Citrate Generic Sildenafil Viagra Propecia Side Effect Statistics Cialis 5mg 20mg http://costofcial.com - cialis Acheter De Viagra Minocycline Vs Amoxicillin
Justvinorn
0
 
 
Cialis 2 5 Mg Effetti Collaterali Centurion Labratories http://costofcial.com - cialis Sell Acyclovir 800 Pfizer Viagra 100mg Online Buy Viagra Usa Html Cialis Original 5 Mg Cialis Pharmacie cialis price Capsulas Propecia Xlpharmacy Canada Priligy Precio En Chile Propecia Online Non Prescription http://costofcial.com - viagra cialis Kamagra Cc Zithromax 500mg Uk
Please login to post comments or replies.
 

Reklama

T&R Car Service

Problem z samochodem?
Czas na przegląd?
Potrzebujesz wymienić opony?
Zależy Ci na czasie?Zadzwoń do nas:

Tomek 07871 487 619
Robert 07864 707 759

www.exetercarservices.co.uk

Unit 17, City Industrial Estate

EX2 8DD, Exeter


.

Wyróżnione fotoogłoszenia