Zwiększ rozmiar czcionki Domyślny  rozmiar czcionki Zmniejsz rozmiar czcionki
Home

Exeter Respect - polskie stoisko

Email Drukuj PDF

W dniach 6-7 czerwca po raz kolejny odbędzie się Exeter Respect Festival. Festiwal, który odbywa się już od osiemnastu lat jest imprezą darmową i od 2009 roku odbywa się w Belmont Park. Szacuje się, w ciągu dwóch dni odwiedza go około dwadzieścia tysięcy osób. Festiwal jest okazją do celebrowania wielokulturowego oblicza Exeter i jego okolic. A o wielokulturowości może świadczyć choćby fakt, iż  w Devon jest w użyciu ponad 50 różnych języków.

Główną ideą festiwalu jest przeciwstawienie się wszelkim formom rasizmu i nietolerancji związanych czy to z religią, kolorem skóry, pochodzeniem bądź orientacją seksualną. Organizatorzy festiwalu wychodzą z założenia, że najlepszym sposobem na przezwyciężenie uprzedzeń jest poznanie siebie nawzajem i wspólna zabawa. Stąd też w szerokiej ofercie tegorocznego festiwalu znajdują się różnego rodzaju prezentacje i warsztaty, jak również ciekawostki kulinarne i występy muzyczne.

W tym roku  na festiwalu będzie też stoisko polskie. Nie po raz pierwszy, bo swoje stoisko mieliśmy już 5 lat temu. Organizacji stoiska podjęła się nowo powstająca organizacja Little Poland in Devon. „Naszym celem jest zmiana wizerunku Polaków na Wyspach poprzez promowanie polskiej kultury i historii w Devon”- powiedziała nam koordynator polskiego stanowiska, pani Jadwiga Mucha – „Pomysł ponownego udziału w festiwalu zrodził się po tym, jak na jednym ze spotkań dotyczących mniejszości etnicznych w Devon, usłyszeliśmy, że Polacy przyjechali do Wielkiej Brytanii po benefity”.  


Podczas festiwalu będzie prezentowana wystawa opowiadająca o udziale Polaków w Bitwie o Anglie. Wystawa została przywieziona z Warszawy przez pana Roberta Gretzyngiera, który jest autorem książki o polskich lotnikach i jednym z założycieli Grupy Historycznej Lotnictwa Polskiego, która zajmuje się historią Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie. Z panem Robertem Gretzyngierem będzie można spotkać się podczas festiwalu. Do nabyć będą także koszulki okolicznościowe związane z Bitwą o Anglię. Ponad to, dzięki uprzejmości polskich sklepów „K&M Delicatessen” i „Pawełek” odwiedzający będą mogli skosztować polskich produktów. Dowiedzieliśmy się również, iż od września planowana jest reaktywacja polskiej szkoły sobotniej, o której więcej informacji dostępnych będzie na stoisku.


Oficjalnie festiwal rozpoczyna się w czwartek, 4 czerwca,  koncertem amerykańskiego zespołu The James Riley Band, który odbędzie się w The Bike Shed. Imprezy w Belmond Park będą odbywać się w sobotę od 12-stej w południe do 19 - stej wieczorem i w niedziele miedzy 12:00 a 18:00. Szczegółowe informacje dostępne są na www.exeter-respect.org. Na festiwalu obowiązuje całkowity zakaz spożywania alkoholu.


Redakcja

 

Wyróżnione fotoogłoszenia