Zwiększ rozmiar czcionki Domyślny  rozmiar czcionki Zmniejsz rozmiar czcionki
Home Aktualności Polski Dywizjon 307 - kolejna wystawa

Polski Dywizjon 307 - kolejna wystawa

Email Drukuj PDF

Ponad 70 lat po drugiej wojnie światowej kiedy południowo-zachodnia Anglia była chroniona przez polskich pilotów myśliwców nocnych, został utworzony nowy projekt który ma na celu promocje oraz dalsze badania dziejów polskiego dywizjonu 307 znanego pod nazwa "lwowskie puchacze". Projekt jest pomysłem Marcina Piórkowskiego oraz Michaela Parrota.

Michael, lokalny historyk amator, na przestrzeni ostatnich dwóch lata badał rolę eskadry w drugiej wojnie światowej. Podczas badań odkrył, że dywizjon podarował na ręce burmistrza Exeter polską flagę narodową, która miała na celu upamiętnienie dywizjonu przyszłym pokoleniom. Jak pisaliśmy w jednym z poprzednich artykułów, flaga ta zaginęła wiele lat temu. Z inicjatywy Michaela, 15 listopada 2012r, została poświęcona nowa flaga, która 15 listopada każdego roku zawiśnie na maszcie miejskiego ratusza (Guildhall).

Podczas zeszłorocznej wystawy w ratuszu, Michael spotkał pochodzącego z Krakowa Marcina i obaj założyli bez-profitową organizację brytyjsko-polską pod nazwą "Projekt Dywizjon 307" oraz zarejestrowali unikatowe wywiady z 98 letnim weteranem wojny i prawdopodobnie ostatnich z żyjących, członkiem dywizjonu 307, który po dziś dzień mieszka w Exeter. Na prośbę syna jednego z polskich pilotów, którego ojciec zginął tuż przed jego narodzinami, pełniąc slużbę w dywizjonie. Udało im się także zdobyć bezcenne informację o jego ojcu. W tym roku obaj panowie mają również przeprowadzić wykład na temat eskadry w Krakowie. Jak powiedział Michael Parrot: "Odkąd przypadkowo natknąłem się na informację o dywizjonie 307, minęła niesamowita podróż odkrywcza, a dzięki Marcinowi, który jest w stanie łatwo przetłumaczyć polskie teksty, możemy nie tylko kontynuować tą podróż, ale będziemy w stanie promować "Projekt Dywizjon 307", tak aby jak najwięcej osób zdało sobie sprawę z tego, co ci dzielni ludzie zrobili dla brytyjskiej wolności."

"Projekt ten wpływa niezwykle pozytywnie na związek między naszymi narodami, zwłaszcza że tak wielu Polaków mieszka w Exeter i okolicach. Obaj jesteśmy bardzo dumni z bycia częścią tego wspólnego przedsięwzięcia".

Niedawno została utworzona strona projektu, którą zachęcamy do odwiedzenia pod adresem www.307squadron.org.

"Projekt Dywizjon 307" organizuję wystawę w Domu Polskim w Ilford Park (Stover) niedzielę 4 maja. Wystawa odbędzie się dzień po polskim Dniu Konstytucji 3-go maja. I dokładnie 72 lata po głównej inwazji na Exeter, kiedy 4 czynne samoloty eskadry stawiły czoła 40 bombowcom Luftwaffe. Udało im się zestrzelić cztery bombowce, zapobiegając całkowitego zniszczenia miasta. Bezpłatna wystawa, która jest w języku polskim i angielskim, będzie otwarta od 11:30 do godziny 14. Wystawę poprzedzi polska msza w katolickiej kaplicy.

Aby uzyskać więcej informacji na temat projektu, oraz więcej szczegółów o wystawie, w imieniu organizatorów zapraszamy na stronę: www.307squadron.org.
Łukasz Kieruczenko

Komentarze

Please login to post comments or replies.
 

Reklama

T&R Car Service

Problem z samochodem?
Czas na przegląd?
Potrzebujesz wymienić opony?
Zależy Ci na czasie?Zadzwoń do nas:

Tomek 07871 487 619
Robert 07864 707 759

www.exetercarservices.co.uk

Unit 17, City Industrial Estate

EX2 8DD, Exeter


.

Wyróżnione fotoogłoszenia