Zwiększ rozmiar czcionki Domyślny  rozmiar czcionki Zmniejsz rozmiar czcionki
Home Aktualności Junction Poland

Junction Poland

Email Drukuj PDF

Minęło ponad 6 lat od kiedy otworzono nam granicę na Wyspy. Jakie przez ten czas wypracowaliśmy sobie zdanie wśród miejscowych? Większość powie, że świetnie pracujemy. Co jeszcze oprócz tego? Nie za wiele. Ciężko nas znaleźć w mediach, knajpach czy nawet kinie. No chyba, że jeden z rodaków coś przeskrobie i już Express&Echo ma czołówkę na kilka tygodni. Czy na prawde jesteśmy tutaj tylko z powodu lepszych zarobków, albo wygody życia? Bo trzeba przyznać, że jest wygodniej i lżej. Mało tego gdzie nie wyjdziemy ludzie są przyjemniejsi.

Da się jednak zauważyć bardzo powolne zmiany na dobre. Coraz częściej można spotkać ziomka na jednym z wielu darmowych kortów tenisowych, na basenie czy w Cavernie. Ci, którzy już się tutaj trochę “ustawili” zaczeli się wynurzać na zewnątrz. Pojawiają się jeszcze bariery językowe, bo jak tu się uczyć gdy codzienna praca tak męczy. Czy nasza fala emigracji daje radę podtrzymać pozytywną opinię o Polakach? Nie można powiedzieć, że się nie staramy. Prawie każdy z nas pracuje razem z Anglikami, po jakimś czasie chciał nie chciał zaczynami z nimi rozmawiać, zapoznawać się. To jest mikro-marketing Polski. Oni idą do domów, w weekendy spotykają się ze swoimi znajomymi i wieść się niesie.

Może nigdy nie dorównamy pilotom broniącym Anglii podczas drugiej wojny światowej jeśli chodzi o PR, ale jesteśmy pozytywnie odbierani. Po tylu latach mogli się już do nas przyzwyczaić, jednak myślę, że to nie tylko to. Kosztem prywatnego czasu aktywnych zapaleńców pojawił się T.Love w Exeter oraz przy nie byle wysiłku innej grupy mieliśmy przyjemność podzielić się polskim filmem na Festiwalu Kinoteka. W obu wydarzeniach uczestniczyło wielu Anglików. Pytanie pozostaje to samo, czy warto się tak wysilać, nęka to naszą redakcję od samego początku. Może liczba Polaków w Devon nie rośnie, ale rośnie nam tutaj już kolejne pokolenie. Chyba warto poza ciężką pracą od czasu do czasu dać szansę poznania, skąd jesteśmy i co tam ciekawego mamy w tej Polsce.

Dlaczego na przykład na Liście Przebojów Programu Trzeciego jest wiecej muzyki z Wysp Brytyjskich niż z Polski? Tylko dlatego, że więcej z nas zna angielski niż Brytyjczyków język polski? Trudno odpowiedzieć dlaczego tak mało, ba prawie w ogóle nie ma naszej muzyki w mediach angielskich. Nadszedł czas, żeby to zmienić. Pod namową angielskich właśnie przyjaciół wpadł mi do głowy pomysł programu radiowego, w którym będzie można posłuchać muzyki tylko polskich wykonawców. My wiemy jak zapodać online dowolną stację radiową z Polski, ale tylko my damy radę znieść wiadomości po polsku co pół godziny i reklamy co 7 minut. Po wielu rozmowach udało mi się dogadać ze stacją Phonic FM, która na początek zaoferowała 2 godziny czasu antenowego w drugą i czwartą Niedziele miesiąca. To jedyne miejsce gdzie taki pomysł mógłby się przyjąć. Niekomercyjne radio, bez reklam, w którym wszyscy pracują dla pasji i bez pensji.

Tak jak nie jednego z nas fascynował za młodu Pink Floyd nie rozumiejąc ani jednego słowa po angielsku, tak może nam uda się zainteresować Anglików świetną muzyką z Ojczyzny. Może zaciekawi ich bardziej nasz język, a może sama muzyka świetnie się obroni. W taki sposów narodził się program “Junction Poland”, w którym usłyszycie mieszankę przeróżnych polskich klasyków i nowości o zabarwieniu przede wszystkim rock’owym. Nie martwcie się, nie będę też dużo gadał na antenie, przede wszystkim muzyka :)

Jeśli podoba Wam się pomysł, prosimy o wsparcie. “Spread the word” wsród swoich znajomych Polaków, Anglików, Słowaków i innych. Zobaczymy jaki będzie odzew i czy poznają na kolejnej imprezie jakiś kawałek. Dołączcie do naszej strony na Facebook’u, wystarczy kliknać “Like” lub w polskiej wersji “Lubię to!”. Link można bardzo ładwo udostępnić znajomym i w ten sposób nikogo nie musimy na siłę namawiać :)

www.facebook.com/JunctionPoland


Więcej informacji o programie możecie znaleźć pod adresem:

www.phonic.fm/2010/junction-poland


Stacji Phonic FM mozna sluchać na czestotliwości 106.8 oraz online:

www.phonic.fm/listen-online


Tutaj znajdziecie playlisty z poprzednich programów:

www.junctionpoland.com

 

Wszelkie komentarze, sugestie czy uwagi są mile widziane.

Mazer

Komentarze

Please login to post comments or replies.
 

Reklama

T&R Car Service

Problem z samochodem?
Czas na przegląd?
Potrzebujesz wymienić opony?
Zależy Ci na czasie?Zadzwoń do nas:

Tomek 07871 487 619
Robert 07864 707 759

www.exetercarservices.co.uk

Unit 17, City Industrial Estate

EX2 8DD, Exeter


.

Wyróżnione fotoogłoszenia