Zwiększ rozmiar czcionki Domyślny  rozmiar czcionki Zmniejsz rozmiar czcionki
Home Poradnik Prawo jazdy w UK

Prawo jazdy w UK

Email Drukuj PDF
Od 1 maja 2004 roku nie ma obowiązku wymiany prawa jazdy wydanego w krajach EC,/EEA (Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego) na prawo jazdy brytyjskie.

Polacy są uprawnieni do prowadzenia pojazdów na podstawie prawa jazdy EC/EEA, pod warunkami, że: jest ono ważne, kierujący ma poniżej 70 lat, (czyli do ostatniego dnia przed datą urodzin) lub na 3 lata po zostaniu rezydentem Wielkiej Brytanii - którykolwiek z tych okresów jest dłuższy.

Niemniej jednak, jeśli kierujący chciałby uzyskać brytyjskie prawo jazdy, należy zapytać w lokalnym oddziale poczty (Post Office) o formularz D1 i wysłać go do DVLA (Driving and Vehicle Licensing Agency - Agencja Licencjonowania Kierowców i Pojazdów) z nie brytyjskim prawem jazdy i odpowiednimi dokumentami. Wymagana jest opłata w wysokości 38.00 funtów. Wymiana prawa jazdy z polskiego na brytyjskie nie wiąże się z koniecznością ponownego zdawania żadnych egzaminów.

Prawo jazdy EC/EEA będzie zwrócone organowi, który je wydał, czyli odpowiedniemu urzędowi miasta lub gminy w Polsce.

Ważna uwaga:
Jeśli prawo jazdy EC/EEA zostało wydane w zamianę za prawo jazdy z innego kraju (spoza EC/EEA), będzie ważne w Wielkiej Brytanii tylko przez 12 miesięcy i nie będzie możliwa wymiana na brytyjskie prawo jazdy.

Posiadacze prawa jazdy z uprawnieniami zawodowymi (np. kierowcy autobusów), którzy mieszkają w Wielkiej Brytanii są prawnie zobowiązani do zarejestrowania się w DVLA. Kierowcy małych pojazdów również mogą, (ale nie muszą) się zarejestrować. (Określenie mały pojazd oznacza, pojazd o masie całkowitej nieprzekraczającej 3.5 tony i o liczbie pasażerów nie większej niż 8 osób).

Kierowcy, którzy zarejestrują się w DVLA, otrzymają ich prawo jazdy z powrotem wraz z brytyjskim prawem jazdy. Takie rozwiązanie takie umożliwia kierowcom skorzystanie z systemu punktów karnych za wykroczenia drogowe, zamiast konieczności uczestniczenia w rozprawie sądowej.

Dodatkowe informacje w języku angielskim można znaleźć na http://www.dvla.gov.uk/ lub tez pod numerem telefonu: 0870 240 0009

Należy również pamiętać, ze na terenie Wielkiej Brytanii i Irlandii ruch pojazdów jest lewostronny!

Komentarze

Please login to post comments or replies.
 

Reklama

T&R Car Service

Problem z samochodem?
Czas na przegląd?
Potrzebujesz wymienić opony?
Zależy Ci na czasie?Zadzwoń do nas:

Tomek 07871 487 619
Robert 07864 707 759

www.exetercarservices.co.uk

Unit 17, City Industrial Estate

EX2 8DD, Exeter


.

Wyróżnione fotoogłoszenia


TANIO TRANSPORT...
Świadczę
(2017-11-28)

TANIO TRANSPORT...
Świadczę
(2017-11-23)

Polskie Centrum...
Świadczę
(2017-11-13)