Zwiększ rozmiar czcionki Domyślny  rozmiar czcionki Zmniejsz rozmiar czcionki
Home Poradnik Paszport brytyjski dla dziecka

Paszport brytyjski dla dziecka

Email Drukuj PDF

W zwiazku z wieloma zapytaniami w kwestiach wyrobienia brytyjskiego paszportu dla dziecka, przedstawiamy tutaj kilka informacji i porad. Jesli ktos chcialby coś dodać zapraszamy do komentowania poniżej artykułu lub na forum.

Paszport brytyjski dla dzieci, które nie są Brytyjczykami z urodzenia.

Posiadanie brytyjskiego paszportu wiąże się na pewno z kilkoma plusami i nie chodzi tylko o to, że można z nim łatwiej na Alaskę się wyjechać. Sama też procedura jego otrzymania wydaje się mniej czasochłonna niż staranie się o paszport polski. Przede wszystkim nie wymaga jechania z dzieckiem do konsulatu, wszystko można załatwić korespondencyjnie, paszport otrzymuje się w dwa do czterech tygodni, a z dodatkową opłata nawet w ciągu 7 dni. Poza tym pierwszy paszport brytyjski dla niemowlaka ważny jest 5 lat w przeciwieństwie do polskiego, który trzeba wymienić po roku. Są jeszcze takie drobiazgi, jak na przykład zdjęcie do paszportu można praktycznie wykonać samu w domu, bo nikt nie zwraca uwagi czy widać lewe ucho czy nie. Ba, nasze dziecko ma zdjęcie z zamkniętymi oczami. Oczywiście trzeba spełnić kilka warunków aby dziecko otrzymał taki paszport.


Dzieci urodzone między 02/10/2000 a 30/04/2006 z rodziców pochodzących z krajów Unii Europejskiej

Dziecko urodzone na terenie Wielkiej Brytanii miedzy 02/10/2000 a 30/04/ 2006 ma prawo do ubiegania się o paszport brytyjski jeżeli w momencie jego urodzenia, rodzice byli zdecydowani osiedlić się w UK na stałe. Jeżeli rodzice nie zdecydowali osiedlić się na stałe, nadal mogą się ubiegać o taki paszport. Różnica jednak polega na tym, że o ile w pierwszym przypadku paszport jest gwarantowany prawnie, w drugim, każde podanie jest rozpatrywane indywidualnie a decyzja o jego przyznaniu zleży od tego czy aplikant spełnia określone kryteria. Więcej o tych kryteriach można przeczytać na stronie internetowej UK Boarder Agency.

Dzieci urodzone po 30/04/2006 z rodziców pochodzących z krajów Unii Europejskiej

Aby dziecko urodzone po 30/04/2006 miało prawo do brytyjskiego obywatelstwa i paszportu, jedno z jego rodziców musi mieszkać na Wyspach co najmniej 5 lat. Poza aktem urodzenia do podania należy dołączyć 2 zdjęcia oraz zaświadczenia P-60 z ostatnich 5 lat – dotyczy to rodzica który podpisuje podanie w imieniu dziecka. Ponadto przy podaniu o pierwszy paszport wymagany jest podpis osoby trzeciej potwierdzający tożsamość dziecka. Osoba zaświadczająca tożsamość dziecka musi również spełniać odpowiednie warunki. Po pierwsze musi znać rodzica podpisującego formę co najmniej 2 lata, posiadać obywatelstwo brytyjskie lub irlandzkie i mieszkać na terenie Wielkiej Brytanii. Ponad to musi być tak zwanym „professional” czyli wykonywać określoną prace, np.: nauczyciel, lekarz, ksiądz czy urzędnik państwowy – pełną listę zawodów można znaleźć na www.direct.gov.uk/passports. Formularz paszportowy można otrzymać na poczcie, należy jednak o niego bezpośrednio poprosić kogoś z obsługi, gdyż nie jest ogólno dostępny wraz z innymi aplikacjami. Standardowy koszt wyrobienia paszportu wynosi 49 funtów, można też wybrać opcję ekspresową za 96.50 funtów i otrzymać paszport w ciągu tygodni. Przy czym opcja ekspresowa wymaga osobistego złożenia dokumentów w biurze paszportowym w Newport. Niektóre poczty oferują też tak zwany „Check&Send Service”, gdzie za 8.75 funta urzędnik pocztowy pomaga wypełnić formę, co może pomóc w uniknięciu błędów. Jeżeli w momencie urodzenia żadne z rodziców nie przemieszkało na wyspach co najmniej 5 lat wtedy trzeba niestety odczekać aż te 5 lat upłynie i postarać się o rejestrację dziecka jako obywatela brytyjskiego składając podanie MN1 do Home Office.

Przypadki inne

Powyższe okoliczności są chyba najbardziej adekwatne jeżeli chodzi o przekrój obecnej fali emigracyjnie. O innych okolicznościach w jakich można ubiegać się o paszport brytyjski dla dziecka można przeczytać na www.direct.gov.uk/passports


Karol

Komentarze

pestkalukiego
0
 
 
Co do czasu, jak długo trzeba być na Wyspach. Brakowało Nam 6 miesięcy do 5 lat i nikt nie miał problemu, aby wyrobić paszport Brytyjski Naszemu dziecku. Początkowo na poczcie nie byli pewni czy mogą przyjąć wniosek, ale zadzwoniłam na infolinie Biura Paszportowego i powiedzieli, że możemy składać.
wikusia18
0
 
 
mam pytanie, jesli na poczcie przyjma mi wniosek, czy to znaczy ze napewno bede miala brytyjski paszport, czy jest taka mozliwosc ze moga mi tan wniosek odzucic i odeslac
KINIAINIA
0
 
 
WITAM.JESTEM W TRAKCIE GROMADZENIA DOKUMENTOW WS PASZPORTOW DLA DZIECI I WIDZE ZE NIE ZMIESZCZE SIE DO ZALACZONEJ KOPERTY.CZY MOGE UZYC INNEJ?
Please login to post comments or replies.
 

Reklama

Problem z samochodem?
Czas na przegląd?
Potrzebujesz wymienić opony?
Zależy Ci na czasie?


T&R Car ServiceZadzwoń do nas:

Tomek 07871 487 619

Robert 07864 707 759

Unit 17, City Industrial Estate

EX2 8DD Exeter

.

Wyróżnione fotoogłoszenia


Polskie Centrum...
Świadczę
(2017-08-04)

sprzatanie...
Dam pracę
(2017-07-24)

wypadek samocho...
Kupię
(2017-08-13)

TANIO TRANSPORT...
Świadczę
(2017-08-17)

CPCS UPRAWNIENI...
Świadczę
(2017-08-13)

SZUKASZ PRACY ?...
Dam pracę
(2017-08-13)

Nauka Jazdy Sam...
Świadczę
(2017-08-14)